Zrównoważony rozwój

EKOLOGICZNE BOŻE NARODZENIE

Chcielibyśmy wykorzystać te Święta, by pomóc Wam być szczęśliwszymi, a także by pomóc środowisku, realizując zrównoważony i ekologiczny plan. Z dumą możemy powiedzieć, że w naszym katalogu produktów 25% ubrań jest wykonanych w 100% z bawełny organicznej. Oznacza to, że 1 na 5 produktów pochodzi z upraw ekologicznych i rolnictwa ekologicznego.

Naszym obowiązkiem jest odpowiedzialne korzystanie z zasobów, które mamy do dyspozycji

Jesteśmy zwolennikami rolnictwa ekologicznego i upraw ekologicznych.

Jakie są różnice między bawełną organiczną i bawełną konwencjonalną?

ŚLAD EKOLOGICZNY

Konwencjonalna uprawa bawełny doprowadziła do powstania dużej liczby genetycznie zmodyfikowanych odmian bawełny z powodu nadmiernej eksploatacji. Największe plantacje bawełny znajdują się w takich krajach, jak Chiny, Indie, Turcja i Stany Zjednoczone, gdzie większość stosowanych środków chemicznych zanieczyszcza powietrze i glebę, poważnie szkodząc środowisku naturalnemu na rzecz większej wydajności.

W rezultacie różnorodność biologiczna upraw bawełny została znacznie ograniczona, a w ekosystemach tych plantacji zachodzą zmiany, które w niepokojący sposób zakłócają ich równowagę.

Z drugiej strony w ekologicznej uprawie bawełny nie stosuje się żadnych roślin modyfikowanych genetycznie, dzięki czemu wpływ na ekosystem jest jak najmniejszy, a cykle biologiczne ulegają jak najmniejszym zmianom.

CHEMIKALIA SYNTETYCZNE

Oprócz tego, że nie stosuje się żadnych modyfikacji genetycznych, w ekologicznej uprawie bawełny organicznej nie używa się żadnych syntetycznych substancji chemicznych, takich jak pestycydy, nawozy czy środki ochrony roślin.

Praktyki te w znacznym stopniu sprzyjają równowadze w ekosystemach plantacji ekologicznych, ponieważ szacunek dla środowiska ma pierwszeństwo przed wydajnością przemysłową. Na przykład plantacje bawełny w Stanach Zjednoczonych są zobowiązane do przestrzegania Krajowego Programu Ekologicznego (NOP - National Organic Program). Instytucja ta określa, jakie pestycydy ekologiczne są dozwolone do zwalczania szkodników, nawożenia i ekologicznego zarządzania uprawami.

PRODUKCJA ŚWIATOWA

Podobnie jak większość upraw ekologicznych, produkcja bawełny ekologicznej jest bardzo mała w porównaniu z uprawami konwencjonalnymi. Z każdym rokiem przybywa hektarów upraw ekologicznych, ale nadal istnieje ogromna przepaść między uprawami ekologicznymi a konwencjonalnymi.

Istnieją jednak pewne inicjatywy przemysłowe, które zaczęły koncentrować się na ekologicznej uprawie bawełny. W ciągu ostatnich kilku lat znacznie zwiększyła się powierzchnia tych upraw, a stosowanie syntetycznych środków chemicznych na tych obszarach zostało zredukowane o 90%.

Od nas zależy, czy przyszłość środowiska, w którym żyjemy, będzie przynajmniej tak samo zdatna do zamieszkania, jak obecnie. Dlatego też musimy odpowiedzialnie korzystać z zasobów, które mamy to naszej dyspozycji.

Wesołych Świąt!